Anasayfa Sedasyon ve Genel Anestezi

Sedasyon ve Genel Anestezi

Diş hekimi korkusunu aşamayan çocuklarda diş tedavilerinin yapılabilmesi için sedasyon ya da genel anestezi uygulamaları tercih edilmektedir.

Diş hekimi korkusunu aşamayan, tüm çabalara rağmen koltukta tedavi olmak istemeyen, endişe düzeyi çok yüksek çocuklarda diş tedavilerinin yapılabilmesi için sedasyon ya da genel anestezi uygulamaları tercih edilmektedir. Çocukluk döneminde bu tedavileri yaptırmak istemeyen çocuklara zorla müdahale edilmesi hem yapılan tedavilerin planlanan şekilde ve kalitede yapılmasına engel olur hem de ilerleyen dönemde ve yetişkinlikte diş hekimi fobisinin gelişmesiyle sonuçlanabilir. Dolayısıyla çocukları zorlamadan, gerekli sayıda koltukta tedavi denemesinde başarı sağlanamıyorsa sedasyon ya da genel anestezi tercih edilmelidir. Böylece hem tek seferde ağızdaki tüm problemleri çözmek mümkün olmakta hem de çocuklar kötü tecrübeler yaşamadan sağlıklarına kavuşabilmektedir.

Bu uygulamalar tam teşekküllü hastane koşullarında, bu konuda deneyimli anestezi uzmanı ve pedodontist işbirliği altında, ekip çalışmasıyla yapılmalıdır. İşlem öncesinde çocuğun anestezi uzmanı tarafından yapılacak muayenesi ile işlemlere engel bir durum olup olmadığı tespit edilmelidir.